Moc nawyku - dlaczego robimy to co robimy?

27 Jun 2016 | Adam Przymusiała

W maju miałem przyjemność przesłuchać dwie świetne książki. Pierwszą z nich był The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business (autor: Charles Duhigg):

Jest to pozycja niesamowita, zaskoczyła mnie podczas słuchania kilkukrotnie. Z jednej strony pokazuje jak wszystko może zleżeć od nas i jak możemy się samemu świadomie kształtować, a z drugiej jak łatwo możemy sami siebie zniewolić.

Rozpoczyna się w sposób dość “oczekiwany” dla książki pisanej z naukowego punktu widzenia, czyli od przykładu kogoś kto mimo fizycznego uszkodzenia mózgu (polegającego na tym, że pacjent nie był w stanie zapamiętać niczego co się wydarzyło pomiędzy uszkodzeniem a chwilą obecną) mógł dalej funkcjonować w życiu i “uczyć” poprzez przyswajanie nowych schematów działania.

Dalej, poznajemy przykłady niesamowitych (w swojej skuteczności) kampanii reklamowych produktów takich jak Pepsodent czy Febreze doskonale wpinających się w naturalne klucze, wyzwalające codzienne rutyny i deklasujące tym samym na długi czas swoich rywali. 

Możemy posłuchać jak nawyki pomagają zmieniać nas samych (np. walka z obgryzaniem paznokci), jak działają małe grupy wsparcia (na przykładzie działania AA) oraz jak kształtujące się nawyki potrafią zmieniać całe społeczeństwa (na przykładzie ruchu jaki poprowadził Martin Luther King).

Całość kończy się ciekawym, lekko filozoficznym zestawieniem, porównującym winę (lub jej brak) u nałogowego hazardzisty i lunatykującego mordercy oraz wnioskiem, że jeśli tylko jesteśmy świadomi nawyku, mamy chęć, wsparcie + wiedzę jak go zmienić/wykształcić to w zasadzie nie ma rzeczy niemożliwych :)

Generalnie polecam, 10/10.

ps.
Drugą książką była pozycja o sprzedaży, ale o tym w kolejnym wpisie w przyszłym tygodniu.


Dodaj komentarz!

Czytaj dalej:

27 Jun 2016
Inbound marketing dla budujących zespoły sprzedażowe
Czytaj dalej